VL Radiohus-serien er laget i munnblåst opalglass av høy kvalitet og gir et behagelig og rundstrålende lys.
Radiohus er opprinnelig designet av Vilhelm Lauritzen til Radiohuset, som er det danske kringkastingshuset, på 1940-tallet. I dag er det en av bestselgerne hos Louis Poulsen.
VL 45 Radiohus taklampe
Radiohus taklampe i opal består av tre lags munnblåst glass. Det innerste og ytterste laget er i klart, blankt glass mens det mellomste laget er i hvitt opalglass.
VL 45 Radiohus i farger består av fire lags munnblåst glass, hvorav det ytterste laget er i en farge. Disse lampene gir et varmt lys.
Lampen gir et kraftig, naturlig lys rett ned, og et svakere lys ut til sidene gjennom opalglasset, noe som gir mykere nyanser i rommet. Supre lamper over spisebord, sidebord og i trapp.
Radiohus pendelen er oppdatert lysteknisk og energimessig, og relansert i 2016 av Louis Poulsen. Den kommer i dag i tre størrelser og flere farger.
VL Ringkrone er en klassisk og elegant serie fra Louis Poulsen.
Formen på lampen vil styre lyset nedover, men på grunn av det opale glasset vil lampene også gi et jevnt og behagelig lys til rommet. Glassene er munnblåste 3-lags opalglass. Metalldelene på denne lampen er i ubehandlet messing og utvikler patina over tid.
Taklampene passer godt over spisebord eller salongbord, men også hengende i store oppholdsrom eller i gangen.
Vegglampene passer godt i stuen, ved sengen, i gangen eller på kjøkkenet - gjerne i kombinasjon med tilhørende lysekrone.
Vilhelm Lauritzen (1894–1984) er en av Danmarks mest betydningsfulle arkitekter noensinne, og han var den banebrytende representanten for den danske funksjonalismen.
Flere av bygningene hans, som Radiohuset og den første flyplassen på Kastrup, representerte essensen i det moderne livet.
Begge disse bygningene er fredet og betraktes som enestående monumenter over modernismen i europeisk bygningskunst.
Da Lauritzen designet Radiohuset designet han også lampene til dette bygget.
VL38, samt pendelen VL45, ble begge designet for Radiohuset, og ble første gang vist i Louis Poulsens kataloger etter 2. verdenskrig på midten av 1940-tallet.
De er nå noen av Louis Poulsens bestselgende lamper, og det med god grunn.