Høvik Glassverk rundt 1890 - 1990. Foto: Ukjent person/ Oslo museum. Kilde: snl.noHøvik Glassverk rundt 1890 - 1990. Foto: Ukjent person/ Oslo museum. Kilde: snl.no

Høvik Glassverk rundt 1890 - 1990. Foto: Ukjent person/ Oslo museum. Kilde: snl.no

Høvik Lys - en del av norske hjem siden 1874

Tradisjonsrik norsk bedrift

Høvik Lys er en av Norges mest anerkjente merkevarer innen belysning. I dag er det Christiania Belysning som eier rettighetene til merkevarenavnet Høvik Lys, som med stolthet fører tradisjonene videre.

Siden oppstarten i 1874, hvor de produserte lampeglass og lampekupler på Høvik Verk, har de vært en betydelig aktør i bransjen. Dette året fyller Høvik Lys 150 år!

Verkstedet hos Høvik Verk. Foto: Bærum Bibliotek BekkestuaVerkstedet hos Høvik Verk. Foto: Bærum Bibliotek Bekkestua

Verkstedet for elektrisk montering på Høvik Verk. Foto: Bærum Bibliotek Bekkestua

Høvik lampe produsert av Høvik Verk. Foto: Bærum Bibliotek BekkestuaHøvik lampe produsert av Høvik Verk. Foto: Bærum Bibliotek Bekkestua

Lampe produsert av Høvik Lys. Foto: Bærum Bibliotek Bekkestua

Swinglampen fra Høvik Lys var utrolig populær på 90-talletSwinglampen fra Høvik Lys var utrolig populær på 90-tallet

90-tallets storsuksess fra Høvik Lys: Swinglampen. Foto: Christiania Belysning

Fra ølflasker til lamper

Høvik Lys sin historie daterer tilbake til 1855, og startet med Høvik Verk der norske og skotske glassblåsere laget ølflasker på fabrikken til befolkningen i Christiania (Oslo). For å bedre lønnsomheten ble det etter hvert også produsert fiskekavler (garnkuler).

Lampeproduksjonen til Høvik Verk begynte så vidt i 1874. Året etter brant hele fabrikken ned, og i 1876 la de ned glassflaskeproduksjonen og satset for alvor på lamper.

En liten bit av Norge

De første petroleumslampene som kom til Norge var importert fra utlandet, og dette ville de gjøre noe med. Som første i hele Skandinavia begynte de å produsere lamper selv og det ble en kjempesuksess.

I mange år produserte de ikke bare for det norske markedet, men også for det svenske. I 1898 ble glassverket overtatt av Christiania Glassmagasin, og knappe 100 år senere, i 1972, ble produksjonen flyttet til Halden, hvor lamper ble produsert frem til 2009.

I dag er det Christiania Belysning som eier merkevarenavnet, men produktene lages ikke i Norge lenger. Imidlertid er tradisjonen videreført og fokus på kvalitet og funksjon står høyt den dag i dag.

Den populære swing-lampen fra Høvik Lys. Foto MaihaugenDen populære swing-lampen fra Høvik Lys. Foto Maihaugen

Den populære swing-lampen, produsert av Høvik Lys. Foto: Maihaugen

Lampe produsert av Høvik Lys. Foto Bærum Bibiliotek BekkestuaLampe produsert av Høvik Lys. Foto Bærum Bibiliotek Bekkestua

Lampe produsert av Høvik Lys. Foto: Bærum Bibliotek Bekkestua


Kanskje du også er interessert i: